Matemaatika filmides – “Beautiful mind”


Blogi sissejuhatusena ei tahaks hakata kohe pihta selle tõsise matemaatikaga. Muidu jääbki mulje, et lubadused on suured, aga välja kukub ikka nagu alati. Hakkame jälle sellest 5000 aasta vanusest matemaatikast peale, aga mis tänapäeval tehakse, sellest ei räägi.  Proovime minna teistpidi ja hakata ajateljel liikuma tänapäevast minevikku.

Esmase teema valisingi matemaatika filmikunstis. Kui palju tuleb teil meelde filme, kus matemaatika on kesksel kohal. Mulle tuleb kohe pähe John Nash ja tema imeline mõistus.

Peaosas on Russell Crowe, kes mängib 60ndatel tegutsevat suurepärase mõistusega matemaatikut John Nashi. Temasse armub imekaunis Alicia ( Jennifer Connelly) , kes siis Nashi uskudes püüab teda terveks ravida. Film on iseenesest hästi tehtud, pakub südamlikke momente ja kui mõni tüdruk vaja ära võluda, võite selle videolaenutusest võtta. Asi, millega Nash kuulsaks saab, on Governin Dynamicsi ( mõni majandusteadlane võiks siinkohal mulle eestikeelse väljendi pakkuda) avastamisega.  Lihtsalt lahti seletatuna tähendab see turumajanduse isa Adam Smithi väite ümberlükkamist.

Adam Smith

Adam Smith väiteis, et parim tulemus sünnib siis, kui iga grupi liige teeb seda, mis on kasulik talle. Nash ütles, et parim tulemus  sünnib siis, kui iga liige teeb seda, mis on kasulik talle  JA GRUPILE. Võite selle üle mõelda näiteks spordivõistlusi jälgides. eriti meeskonnaalasid nagu korvpall, jäähoki ja jalgpall.  Kellele asi segaseks jäi, saab natuke parema illustratsiooni filmist.

Kui asi huvitab, leidsin veel ühe inglisekeelse blogi:

Blog

Nii palju siis sellest filmist. Järgmine kord siis Goldbachi hüpoteesist ja Ferma ruumist.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s