Miks ei ole matemaatikas Nobeli preemiat?


Igal aastal antakse välja kuus Nobeli preemiat: kirjandus, füüsika, keemia, rahu, majandus, psühholoogia ja meditsiin. Märgatav puudus sellest reast on matemaatika. Täpset põhjust polegi teada, aga on olemas mõned spekulatsioonid, millest järgnevalt ka räägime.

Nobeli preemia loodi märkimisväärne rootsi keemiku Alfred Nobel testamendis olnud palvel.  Üks peamisi põhjusi matemaatikute väljajätmiseks Nobeli auhindade jagamisest arvatakse olevat õnnetu armastus. Nimelt olevat naine, kellele Nobel abieluettepaneku teinud, petnud teda rootsi matemaatiku  Gosta Mittag-Leffleriga.  Jutul ei ole siiski tõsist ajaloolist tausta taga.

Magnus Goesta Mittag-Leffler

Üheks põhjuseks peetakse ka, et teda lihtsalt ei kottinud matemaatika ja matemaatikud, sest see ei olnud teadus, millest inimesed võiksid kasu saada.

Järgnev versioon pakub välja, et sellel ajal eksisteeris matemaatikutele juba Scandinaavia auhind ja Nobel ei näinud põhjust, miks ta oleks pidanud veel ühe konkureeriva auhinna juurde tegema.

Need on üldiselt seletatuna peamised põhjused. Arvatavasti tegelikku põhjust teab Nobel ise.

Siiski ei jää matemaatikud tunnustuseta. Peale 1924 aast Rahvusvahelist Matemaatika Kongressi võeti vastu otsus, et suurimate saavutustega matemaatikuid hakatakse autasutama kuldmedaliga, mida praegu tuntakse Fieldsi medali nime all.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s