Goldbachi hüpotees (Goldbach conjecture)


Kui kellelgi tekib isu üleöö miljonäriks saada, võiks näiteks asuda lahendama Goldbachi hüpoteesi. Seda teemat käsitletakse samuti filmis ” Fermat Room”. Mis on siis selle antud päevani lahendamatu probleemi tagamaad?

1742 kirjutas ajaloolane ja matemaatik Christian Goldbach (1690–1764)  Leonhard Eulerile kirja (1707–1783) kus ta märkis: ” …vähemalt paistab nii, et iga kahest suurem arv avaldub kolme algarvu summana “ (WM 2010). Siit võib kohe märgata, et Goldbach pidas arvu 1 algarvuks, mis tänapäeval enam lubatud ei ole.  Euler kohendas natuke asja ja esitas sellest oma variandi, st iga positiivne neljast suurem või võrdne paarisarv on esitatav kahe algarvu summana.

Üritusi on tehtud selle hüpoteesi tõestamiseks. Schnirelman (1939) tõestas näiteks, et iga paaris arv avaldub mitte rohkema kui 300 000 algarvu summana. Siiski on see väga kaugel näitamaks, et neid on kaks. Arvatakse, et Pogorzelski (1977) suutis tõestada  Goldbachi hüpoteesi, kuid üldsus ei ole siiani tema tõestusega lepiinud.

WM. (2010). Wolfram Mathworld. [www] http://mathworld.wolfram.com/GoldbachConjecture.html (29.01.2010).

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s