Polünoomide lahendamine – kolmanda astme polünoomid


Järjekordselt peame siinkohal tagasi pöörduma Babüloni. kellel pole hetkel aimdust, kus see asuda võis, siis Babülon hõlmas endast praegust Iraaki, Iisraeli ja osa türgist ning Egiptusest. Eufrat ja Tigris jäid samuti sisse.

Babülonist leitud savitahvlitelt on näha, et seal on tegeletud juba arvu kuupidega. Neid võidi kasutada kolmanda astme võrrandite lahendamiseks ja arvatavasti ka seda tehti.

Probleemiga tegeleti nii Antiik – Kreekas, kui araabiamaades, kuid lahendused jäid siiski kaugele. Teravamalt tõstatas probleemi üles Luca Pacioli (1445 – 1517). Ta oli kuulus oma õpetuste poolest üle kogu Itaalia. Nagu iga sajand, oli temagi mures hariduse allakäigu üle ja süüdistas selles heade materjalide puudumist. Pacioli kogus 20 aastat materjale ja 1494 avaldas ta 600lk “Summa de arithmetica, geometrica, proportioni et proportionalita”. Summa raamatus väitis Pacioli, et kuupvõrrandile on üldiselt võimatu lahendust leida.  see julge väide aktiviseeris mitmeid matemaatikuid ja sai üheks 16 sajandi otsitavamaks probleemiks.

Girolamo Cardano (1501-1576)

Cardano oli väga värvikas kuju. Ta tegeles astroloogiaga, olles samas väga usin filosoofia õpilane. ta oli õnnemängur, kuid samas väga hea algebraist. 16 sajandi akadeemiline elu erines suuresti tänapäevasest. Seda dikteerisid rikkurid, kes toetasid hea reputatsiooniga akadeemikuid. reputatsiooni omandamiseks pidid sa osalema avalikel debattidel. Matemaatikute jaoks tähendas see, et mõlemale grupile anti teatud hulk ülesandeid, mille nad pidid siis mingi aja jooksul ära lahendama. kes jõudis kõige rohkem, kuulutati kohtuniku poolt võitjaks. Peale maine ja tuntuse kaasnesid ka auhinnarahad. Sellest tingitult oli iga indiviidi jaoks hädavajalik oma meetodite saladuses hoidmine.

Kuupvõrrandi lahendamine

Pealkiri: Algebralised võrrandid
Alapealkiri: Kuupvõrrand, binoom – ja trinoomvõrrand, pöördvõrrand
Autor:
Faili tüüp: pdf
Maht: 6lk

——————————————-
meta: algebraline võrrand, lineaarvõrrand, ruutvõrrand, Tartaglia, Cardano, Ferrari, polünoomide algebra põhiteoreem, ühe tundmatuga n-astme algebraline võrrand, kuupvõrrand, binoomvõrrand, trinoomvõrrand, pöördvõrrand, algebraliste võrrandite lahendamine, Cardano valemid, diskriminant, biruutvõrrand,

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s