Matemaatikaekspert saab rikkaks, kui ta sellega nõus on.


Seitse aastat tagasi raputas tagasihoidlik vene matemaatik Grigori Perelman teadusmaailma, lahendades ühe enimjahitud probleemi matemaatikas, Poincare hüpoteesi ja kadus seejärel uuesti St. Peterburghi.

Dr. Perelman, kes ei ilmutanud ennast 2006 a. , et vastu võtta prežtiisikat IMU poolt väljaantavat Fieldsi Medalit, on nimetatud miljoni dollari auhinna nominendiks.

Auhinna tegi teisipäeval teatavaks James Carlson. Tegu on esimese Millenniumi auhinnaga, mis välja jagatakse. Need auhinnad taastati instituudi pool uuesti 2000 aastal, et leida lahendusi seitsmele kaua aega püsinud probleemile.

Kas Dr. Perelman on nõus seda vastu võtma? “Ta annab sellest mulle mõne aja jooksul teada,” kirjutas Dr. Carlson e-mailis, teadvustades, et nad on temaga ühenduses olnud. Rohkematest selgitustest ta keeldus.

Poincaré’s hüpotees, sõnastatud 1904, on topoloogia alustalasid. See väidab, et iga aukudeta kolmemõõtmeline ruum on sfäär. Paljud silmapaistvad matemaatikud on proovinud seda lahendada.

Dr. Perelman postitas 2003 aastal internetis kolm lehekülge, skitseerides lahenduse, kuid sai üpris vähese huvi osaliseks. Peale tormist ameerika turneed läks Dr. Perelman tagasi venemaale ja lõpetas tasapisi e-mailidele vastamise ja salastas isegi oma postiaadressi Steklovis.

Mitmed matemaatikute meeskonnad, kasutades Dr. Perelmani kirjutisi juhina, lõpetasid lõpuks saja leheküljeliseks ulatunud tõestuse, näidates, et Perelmanil oli õigus.

Clay instituut plaanib Poincaré hüpoteesi lahendust tähistava konverentsi Pariisis 8-9 juunil.

Alikas: Overbye, D. (20.03.2010). Math Expert Wins Wealth, if He Accepts. – NY Times [www] http://www.nytimes.com/2010/03/21/science/21award.html

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s