Lapikmaa – matemaatikast, ühiskonnast ja inimestest


Mina tutvusin raamatuga Lapikmaa sellepärast, et Illi (tuntud ka kui Hillar Uudevald) kinkis selle mulle. Mainis, et see on matemaatikule kohustuslik kirjandus. No on muidugi. Raamat ilmus eestikeelsena Loomingu Raamatukogus 2006. aastal (nr.  9-10).  Originaalis on raamatu nimi Flatland ja see ilmus 1884. aastal. Rõhutada tuleks, et vähemasti minu arvates on eestikeelne tõlge väga hea ja seda ka matemaatiliste terminite kasutamise mõttes. (Ikka ju vahel juhtub, et filmide või ilukirjanduse tõlkimisel matemaatikaga hoolimatult ringi käiakse (kasvõi näiteks ingliskeelse “number” tõlkimisel eestikeelseks “numbriks”).)

Ingliskeelne variant on ka veebis mtmel kujul olemas. Soovitaksin originaalillustratsioonidega varianti.

Raamatu kirjutas ja ka illustreeris Edwin A. Abbott (20. detsember 1838 – 12. oktoober 1926). E. A. Abbott oli koolijuhataja, teoloog ja Shakespeare’i uurija. Tänapäeval on ta siiski põhiliselt tuntud kui Lapikmaa autor.

Aga nüüd siis raamatu enda juurde. Põhiline tegevus toimub kahemõõtmelisel maal ja peategelaseks on härra Ruut.  Tavaline maja Lapikmaal näeb välja nii:

Nagu näha, on meestele ja naistele erinevad uksed. Tegelikult ongi raamat lisaks matemaatilisele küljele ka sotsiaalselt väga tundlikult kirjutatud. Eriti arvestades 19. sajandi lõpu viktoriaanliku Inglismaa olusid, aga tegelikult üsna ajatult. (Näiteks Mirjam Paales ei suutnudki raamatut ilmselt just sotsiaalse aspekti pärast lõpuni lugeda.)

Minule jäi aga raamat hinge just isikutasandilt. Nimelt see koht, kus Kera, kes on kolmemõõtmelisest ruumist ja otseloomulikult ülem, kui kahemõõtmelise ruumi elanikud, reageerib Ruudu kahtlusele, et äkki on olemas ka neljamõõtmeline maailm.

Aga kuidas see kõik täpselt oli ja on, seda soovitan kõigil ise lugeda. On olemas ka filme (Flatland: The Film), aga see pole ikka päris see, minu arvates.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s