Film “Tõestus” / “Proof”


„Tõestus“ on ameerika film aastast 2005, peaosades Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins, Jake Gyllenhaal. Film põhineb tegelikult David Auburni näidendil, mille lavastas 2002. aastal ka Tallinna Linnateater. Lavastus oli väga hea ja mingis mõttes töötas paremini kui film, aga ka filmi võib pidada päris õnnestunuks.

Tegelikult pole see film niivõrd matemaatikast kui pigem matemaatikutest, s.t. inimlik tasand on esiplaanil ja konkreetsed matemaatilised teemad pole väga olulised. Kuid filmi nimi on siiski „Tõestus“ ja see, et tegelasteks on just matemaatikud, on süžee seisukohast väga oluline.

Filmi peategelaseks on  noor naine (Catherine), kes on viimased aastad hoolitsenud oma haige isa eest.  Isa oli kuulus ja tunnustatud matemaatik, kel oli paraku tõsiseid probleeme vaimse tervisega ja selle raskuse võttis enda peale just Catherine. Pärast isa surma tuleb üks tema õpilane isa pabereid läbi vaatama ja leiab sealt geniaalse tõestuse. Catherine väidab, et see tõestus on tema kirjutatud, keegi ei taha teda aga uskuda ja üles kerkib küsimus, kas ka isaga kahekesi elanud Catherine’i vaimse tervisega midagi lahti pole.

Filmi konflikt tekib just Catherine’i ja välismaailma vahel. Küsimusele, kas Catherine oli terve mõistusega ja kirjutas tõepoolest tõestuse või oli hull ja kujutas ette, et ta selle kirjutas, või oli hull, aga tõestuse kirjutas ikka, film kindlat vastust ei anna, vaataja võib oma tõlgenduse teha. Teostus on aga hea ja pinge tekitamine hästi õnnestunud.

Advertisements

One thought on “Film “Tõestus” / “Proof”

  1. Olen isegi natuke vaadanud seda filmi. Ei mäleta, mis põhjusel pooleli jäi. igatahes oli hea huumoriga see matemaatikute bänd, mis tegi loo “I” (mina)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s