Matemaatilised müüdid


Edu matemaatikakursustes tekitab sageli väga palju vääraid arusaamu. Need vigased arusaamad, teisisõnu matemaatika müüdid, halvavad sageli õpilaste püüdlusi ja motivatsiooni. Seeläbi peaks need läbi vaatama ja neid mõista püüdma

  • Müüt geeniusest See müüt hõlmab arusaama, et inimesed, kes on head matemaatikas, on meist targemad (ja võib olla “paremad”). Kuidagi vaadetakse matemaatilist võimekust kõrgemana teistest võimekustest. Näiteks võib muusikuid häbistada nende madalate matemaatiliste oskuste pärast, kuid matemaatikuid ei häbistata nende muusikalise võimetuse pärast. Oluline on paigutada matemaatiline võimekus samale pulgale teistega. Ei ole mingit tõestust, et üks oskus on parem kui teine.
  • See-peaks-olema-kerge-müüt Mõned inimesed usuvad, et need kes oskavad matemaatikat, peavad seda lihtsaks ja need, kellele see on raske, pole lihtsalt matemaatilist taipu. Tegelikult ei tule lahendused keerulistele probleemidele sugugi lihtsalt. Probleemid ülesande lahendamisega ei ole sugugi haruldased. Matemaatikud lahendavad neid probleeme kiiresti, millega nad on varem kokku puutunud. Kiirus ei ole võimekuse mõõtja. See on kogemuse ja harjutamise tagajärg.
  • Hea mälu müüt See müüt viitab haruldasele võimele mäletada valemeid ja omada seeläbi head mälu. Seega hea mälu on suurepärase matemaatikaoskuse alus. Matemaatika õppimine ei nõua siiski väga head mälu. matemaatika tundmine tähendab, et seosed on sinu jaoks loogilised ja sa suudad reeglitest ning valemitest aru saada.
  • Tööriistade-kasutamine-on-petmine müüt See müüt viitab asjaolule nagu me ei tohiks kasutada sõrmi ja taskuarvuteid matemaatikaga tegelemiseks. Kuna on tööriistade kasutamine olnud petmine? Ilma nendeta kujuneks matemaatika tuimaks tehniliseks tööks. Mitte midagi ei ole viga, kui sõrmi kasutada liitmisel ja muudel aritmeetika tehetel. See tegevus pigem väljendab, et oldakse aritmeetikast aru saadud — palju paremini, kui kõik oleks meelde jäetud.
  • Sooesindaja müüt Soo müüt baseerub usul, et mehed on paremad matemaatikud kui naised. Ükski uurimus ei ole veel tõestanud vahet nende sugude matemaatilise võimekuse vahel. Siiski on olemas kultuuriline surve naistel “olla vähem huvitatud matemaatikast”. On olemas ka mingi üldine surve, et naised ei tohiks meestest matemaatikas targemad olla. Sellise sotsiaalse vormimise tulemusena saavadki mehed öelda sageli: “ma saaksin hakkama, kui ma tahaksin.” naised peavad kahjuks tunnistama, et ma lihtsalt ei saa matemaatikast aru. Siiski on olemas uurimusi, mis näitavad, et mehed on keskmiselt 5 IQ punkti võrra paremad kui naised. Suur erinevus on ka 155+ punkti juures, kus ühe naise kohta tuleb keskmiselt 5.5 meest. Täpsemaks selgituseks vaadake kommentaarides olevaid linke.
  • Kellele-seda-üldse-vaja-on müüt leides matemaatika raske olevat, suudavad mõned inimesed sellele kasutust leida ainult mõnel üksikul alal — nagu inseneriteadus. Ainult seal ongi matemaatikat vaja. Kindlasti ei ole see tõsi, kui me mõtleme igapäevastele matemaatika oskustele. Seda kasutatakse väga paljudel aladel – põllumajandusest zooloogiani. Matemaatikat õppides leiame veel palju alasid, kuhu neid oskusi üle kanda.
  • Maagilise võtme müüt See müüt väljendab uskumust, et on olemas mingi maagiline võti kõikide matemaatiliste probleemide mõistmiseks. Tegelikult ei ole olemas ühtegi sellist valemit, reeglit, või juhist, mis lukustaks lahti müstilise matemaatika. Kui on olemas üldse mingisugune võti, siis on selleks ülesaamine ärritustest, vihast ja vihkamisest selle aine vastu. Proovida lihtsalt pühenduda ja teha sama innukusega, kui mõnda oma lemmiktegvust

http://www.ctl.ua.edu/CTLStudyAids/StudySkillsFlyers/Math/mathmyths.htm

Meta: Müüdid, matemaatika, matemaatika arusaamad, müüdid matemaatikast, matemaatilised müüdid, raske matemaatika

2 thoughts on “Matemaatilised müüdid

  1. Arvasin, et siiski on olemas mingi uurimus selle kohta. Tänud murca linkide eest. Täpsustasin natuke seda müüti.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s