Soritese paradoks


para.doks <20: -doksi, -.doksi> näilikult mõistusvastane väide v nähtus.

Kindlasti on kõik juba sel aastal randa jõudnud ja mõnusal liival lesinud. Sellega seoses ka üks kuulus paradoks, mida kutsutakse kreeka keeles “soritese paradoksiks”. Nimi tuleneb kreeka keelsest sõnast soros, mis tähendab kuhja. Paradoks on järgnev:

Üksik liivatera ei ole kuhi, see on ilmne. Kaks tera ei ole samuti kuhi. Kuhja jaoks on vaja natuke rohkem kui ainult paar asja.

Kuhja käsitlus on keeruline, sest ei ole olemas mingit kindlat numbrit, mis määraks kuhja. me ei saa öelda, et 38 liivatera on kuhi ja 37 enam ei ole. See tingiski soritese paradoksi tekke.

Oletame, et meil on miljon liivatera. See on ilmtingimata kuhi, keegi ei kahtle selles. Kuna ei ole olemas täpset numbrit, mis eraldaks kuhjad mittekuhjadest, ei muuda ka ühe liivatera eraldamine miljonist teda “mittekuhjaks”. Kui sul on liivakuhi ja sa võtad ühe ära, on ikka kuhi alles.

Kui meil on kuhi, mis koosneb miljonist liivaterast ja me võtame ühe tera ära, korrates seda 999 999 korda, siis mida me kogu protsessi lõpuks saame? Kuhja või mittekuhja?

Võttes ühe liivatera ära, ei muutnud see kuhja mittekuhjaks. Meil oli protsessi alguses kuhi olemas. seega peab protsessi lõpuks ka järgi jääma kuhi.

Siiski jääb lõpuks järgi ainult üks liivatera ja nagu alguses oletasime, ei ole ainus liivatera kohe kindlasti kuhi.

Jutu järelduseks peab üksik tera olema nii kuhi kui mittekuhi korraga.

Selle sama paradoksi saab konstrueerida vanadusega, pikkusega, sinisusega, rikkusega.

On pakutud muidugi lahendus, et panna peale kindel arv. Näiteks 10 000 tera on kuhi ja kõik mis jääb allapoole, ei ole. samas on selle vastuväiteks liiga väike erinevus 9999 tera ja 10 000 tera vahel.

Minu arvates on sama paradox ka koolis hindamisega. Hinne viis on ju siis, kui väärtuseks oleks 5,0. samas kui õpilane on saanud hinded 5,5,4 ja keskmiseks ei tule enam 5,0 pannakse ikka 5. Kas 4,99 on vii jakui on siis kas 4,98 ka on ? Ning millal algab see piir kui viite enam mitte kirjutada?

http://www.logicalparadoxes.info/heap/

http://en.wikipedia.org/wiki/Sorites_paradox

META: kuhi, liivakuhi, rikas, vaene, paradoks, hindamise paradoks, soritese paradoks,

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s