Kanepilehe joon


Olen tahtnud seda postitust juba ammu teha, aga ei ole aega leidnud. Nimelt käisin siin paar kuud tagasi Nõo Reaalgümnaasiumis väikest arvutipraktikumi andmas ja tegelesime polaarkoordinaatidega. Seal postituses on ka kirjas, kuidas GeoGebras ise endale polaarkoordinaadistik teha ja siis kuidas panna GeoGebra joonestama polaarkoordinaatides antud jooni. Otsustasime lõpuks teha Geogebrale ultimate-testi e. õpilased leidsid netist ühe vinge polaarkoordinaatides antud joone.

Tegu on siis kanepilehte meenutava joonega, mille võrrand polaarkoordinaatides on:

r(\theta)=a[1+\frac{9}{10}cos(8\theta)][1+\frac{1}{10}cos(24\theta)][\frac{9}{10}+\frac{1}{10}cos(200\theta)](1+sin(\theta))

Selline võrrand hirmutas muidugi paljud alguses ära ja alguses käiski nöökimine, et no tee sellise võrrandiga joon ära. Lõpuks ütlesin neile, et heaküll, teeme siis. Milles küsimus :).

Tulemust võite näha Geogebra kanepilehe konstruktsioonil. Teha pole vaja muud, kui vajutada all vasakus nurgas “PLAY” ikoonil, otsida mõni hea Bob Marley lugu ja nautida, kuidas programm selle keerulise joone välja joonistab.

Kes kodus tahab ka proovida midagi sarnast konstrueerida, siis kandilised sulud tuleb Geogebras asendada ümaratega ja lugege läbi siit blogist juhised mõne lihtsama joone tegemiseks ning saate hakkama küll.

Aga kui hätta jääte, siis siin on minul tööle läinud koodike.

a*(1+(9/10)*cos(8*θ))*(1+(1/10)*cos(24*θ))*((9/10)+(1/10)*
cos(200*θ))*(1+sin(θ))

Kasutatud materjal

Wolfram Mathworld: Cannabis Curve. http://mathworld.wolfram.com/CannabisCurve.html

META

Kanepileht, kanep, matemaatika looduses, polaarkoordinaadid, polaarkoordinaatidega määratud jooned, huvitavad võrrandid, kus matemaatikat kasutada.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s