Kanepilehe joon


Olen tahtnud seda postitust juba ammu teha, aga ei ole aega leidnud. Nimelt käisin siin paar kuud tagasi Nõo Reaalgümnaasiumis väikest arvutipraktikumi andmas ja tegelesime polaarkoordinaatidega. Seal postituses on ka kirjas, kuidas GeoGebras ise endale polaarkoordinaadistik teha ja siis kuidas panna GeoGebra joonestama polaarkoordinaatides antud jooni. Otsustasime lõpuks teha Geogebrale ultimate-testi e. õpilased leidsid netist ühe vinge polaarkoordinaatides antud joone.

Tegu on siis kanepilehte meenutava joonega, mille võrrand polaarkoordinaatides on:

r(\theta)=a[1+\frac{9}{10}cos(8\theta)][1+\frac{1}{10}cos(24\theta)][\frac{9}{10}+\frac{1}{10}cos(200\theta)](1+sin(\theta))

Selline võrrand hirmutas muidugi paljud alguses ära ja alguses käiski nöökimine, et no tee sellise võrrandiga joon ära. Lõpuks ütlesin neile, et heaküll, teeme siis. Milles küsimus :).

Tulemust võite näha Geogebra kanepilehe konstruktsioonil. Teha pole vaja muud, kui vajutada all vasakus nurgas “PLAY” ikoonil, otsida mõni hea Bob Marley lugu ja nautida, kuidas programm selle keerulise joone välja joonistab.

Kes kodus tahab ka proovida midagi sarnast konstrueerida, siis kandilised sulud tuleb Geogebras asendada ümaratega ja lugege läbi siit blogist juhised mõne lihtsama joone tegemiseks ning saate hakkama küll.

Aga kui hätta jääte, siis siin on minul tööle läinud koodike.

a*(1+(9/10)*cos(8*θ))*(1+(1/10)*cos(24*θ))*((9/10)+(1/10)*
cos(200*θ))*(1+sin(θ))

Kasutatud materjal

Wolfram Mathworld: Cannabis Curve. http://mathworld.wolfram.com/CannabisCurve.html

META

Kanepileht, kanep, matemaatika looduses, polaarkoordinaadid, polaarkoordinaatidega määratud jooned, huvitavad võrrandid, kus matemaatikat kasutada.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s