ISBN koodist


Eile oli selline huvitav kuupäev nagu 11.11.11. Hiljuti on meil olnud väga palju kuupäevi, mis on esitatavad kahendsüsteemis, kuid antud kuupäev on viimane kahendsüsteemi kuupäev kuni järgmise sajandini. Järgmine on 01.01.00 ehk 1. jaanuar 2100. Rääkides arvust 11, siis sellel on üks huvitav kasutusala, millest ma varem ei olnud kuulnud. Kui me ostame tänapäeval raamatu, võime sealt tagant leida triipkoodi ja siis selle kohalt tähtede ja numbrite kombinatsiooni ISBN. See on rahvusvaheline raamatustandardinumber (International Standard Book Number), mille pikkus on 10-13 kohta. meid huvitavad rohkem need10-kohalised arvud. Koodi sisu on lihtne. esimene number näitab riiki, kus raamat avaldatid, siis tuleb kirjastuse kood ja siis raamatu kood. Sarnane tõlgendus isikukoodiga, ehk tegu on raamatu isikukoodiga. Viimast arvu ISBN-is nimetatakse kontrollnumbriks.

Nüüd üks huvitav trikk, mida annab teha. Korrutage esimene number 10ga, ehk 10\cdot0=0, teine 9ga 9\cdot9=81, kolmas 8ga 8\cdot0=0 ja nii kuni viimase arvuni välja ehk 1\cdot6=6. Kui te nüüd need saadud korrutised kokku liidate:

81+7+36+45+15+8+6=198

võite märgata, et saadud summa jagub 11ga. Nii see hakkabki alati olema. Te saate summaks alati 11 kordse. Kuna 10 jaoks ei ole eraldi sümbolit olemas, kasutatakse selleks Rooma numbrit X. Ja viimast numbrit kombineerides tehaksegi alati nii, et see arv jaguks 11ga. miks seda tehakse? Seda nimetatakse veakorrektsiooni koodiks. Kui raamatu kohta läheb osa infot kaduma, on võimalik see info vastava omadusega taastada. Sama süsteemi kasutatakse CD-del, kui see on kraabitud, mobiiltelefonidel poolikute sõnumite saatmisel jne. Hämmastav.

Kuidas ma seda teada sain? 11.11.11 avati uus kanal – Numberfiil. Soovitan seda jälgida. Võib veel päris huvitavaid videoid tulla.

Numberphile produtsent on videoajakirjanik Brady Haran. Alates 2012 aasta jaanuarist on plaanis hakata tootma kaks videot nädalas.

“Iga video on arvude kohta,” lausub James Grime, kellel juba on oma YouTube kanal ja kellele kuulub sõsarprojekt Enigma. “Potentsiaalne lõpmatu hulk videosid aitab mõista, kuidas arv 11 aitab CD mängijal plaate mängida, kuidas \sqrt{2} kasutatakse ära paberivalmistamisel ja miks arvu 20 nimetatakse jumala arvuks.

Kasutatud materjal

Numberphile youtube channel, The +plus magazine http://plus.maths.org/content/numberphile

META: Numberfiil, numberphile youtube channel, ISBN code, ISBN kood, raamatu kood, 11 jaguvus.

Üks kommentaar “ISBN koodist

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s